Trailers / 2026 Nationcraft 6’x12′ 7k DRD Cargo / Enclosed Trailer
$4,995
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
Standard Features:
2″ x 4″ 11GA Steel Tube main frame
2″ x 2″ 16GA Steel Tube Cross Members
Interior Height 75″ (6’3″)
16″ On Center Tubing Cross Members
24″ On Center Tubing Roof Members
16″ On Center Tubing Sidewalls
36″ x 67″ Side Door w/ Flushlock
V-Nose w/24″ Stoneguard
Ramp Rear Door w/Aluminum Handle
2-3,500lb Drop Leaf Spring Axle W/EB.
E-Z Lube Hubs
2″ 5/16 5,000lb Coupler
5,000lb A-Frame Jack w/Sand Foot
3/4″ Plywood Floor
3/8″ Plywood Walls
Semi-Screwless Exterior
.080 Aluminum Panel
(1) 3′ Strip light
ATP Fenders
Galvalume Roof
Plastic Side Wall Vents
7 Way Bargman Plug
Strip Taillights
Loading Light Above Rear
ST 205/75R15 Radial Tires (Steel Wheesl)
ACP POLY WHITE
REAR DOUBLE DOOR
The 2026 Nationcraft NC612 7K DRD, now available new from our lot in Robertsdale, AL, offers a robust solution for your cargo needs. This enclosed trailer, constructed with a strong 2″ x 4″ 11GA steel tube main frame and equipped with two 3,500lb drop leaf spring axles, ensures a smooth and reliable towing experience. Its dimensions of 12′ long and 6′ wide, complemented by a 6’3″ interior height, provide ample space for a variety of cargo types.
Designed for durability and convenience, the NC612 features a semi-screwless exterior and a galvalume roof, protecting your goods in all weather conditions. The rear double door with an aluminum handle and ramp facilitates easy loading and unloading, while additional features like E-Z Lube hubs and a 36″ x 67″ side door with flush lock enhance user accessibility and maintenance simplicity. The trailer’s white color and streamlined design also ensure it looks professional on the road.
Whether for business transport or personal storage, the Nationcraft NC612 7K DRD trailer is ready to meet your needs. Visit us in Robertsdale, AL or call to check availability and see this exceptional model for yourself.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Cargo/Enclosed Trailer
| Location: | Robertsdale, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Cargo/Enclosed Trailer |
| VIN: | 7PVBE1229TD020196 |
| Stock Number: | 20196 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Nationcraft |
| Model: | NC612 7K DRD |
| Color: | White |
| Price: | 4995 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length (FT): | 12' or 144" |
| Width (FT): | 6' or 72" |
| Date: | 2026-01-26 |





