Trailers / 2026 Nationcraft 6’x12′ 7k Cargo / Enclosed Trailer
$4,995
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
Standard Features:
2″ x 4″ 11GA Steel Tube main frame
2″ x 2″ 16GA Steel Tube CrossMembers
Interior Height 75″ (6’3″)
16″ On Center Tubing Cross Members
24″ On Center Tubing Roof Members
16″ On Center Tubing Sidewalls
36″ x 67″ Side Door w/ Flushlock
V-Nose w/24″ Stoneguard
Ramp Rear Door w/Aluminum Handle
2-3,500lb Drop Leaf Spring Axle W/EB.
E-Z Lube Hubs
2″ 5/16 5,000lb Coupler
5,000lb A-Frame Jack w/Sand Foot
3/4″ Plywood Floor
3/8″ Plywood Walls
Semi-Screwless Exterior
.080 Aluminum Panel
(1) 3′ Strip light
ATP Fenders
Galvalume Roof
Plastic Side Wall Vents
7 Way Bargman Plug
Strip Taillights
Loading Light Above Rear
ST 205/75R15 Radial Tires (Steel Wheels)
ACP POLY SILVER
The 2026 Nationcraft NC612 7k, now available in Robertsdale, AL, represents the pinnacle of cargo trailer innovation. Its sturdy construction includes a 2″ x 4″ 11GA steel tube main frame and robust sidewalls of 3/8″ plywood, ensuring your cargo is protected under the most demanding conditions. The trailer’s dimensions, 12 feet long by 6 feet wide, coupled with a ramp rear door featuring an aluminum handle, make loading and unloading exceptionally smooth and efficient.
This model is equipped with two 3,500lb drop leaf spring axles and E-Z Lube hubs, designed for easy maintenance and reliable performance on the road. The inclusion of a 5,000lb A-frame jack with sand foot enhances stability and ease of hitching and unhitching. Its Silver Frost semi-screwless exterior not only stands out visually but also contributes to the trailer’s durability and longevity.
Perfect for both personal and professional use, the Nationcraft NC612 7k is a versatile solution for transporting goods securely. Visit us in Robertsdale, AL or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Cargo/Enclosed Trailer
| Location: | Robertsdale, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Cargo/Enclosed Trailer |
| VIN: | 7PVBE1225TD019918 |
| Stock Number: | 19918 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Nationcraft |
| Model: | NC612 7k |
| Color: | Silver Frost |
| Price: | 4995 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length (FT): | 12' or 144" |
| Width (FT): | 6' or 72" |
| Date: | 2026-02-17 |




