Trailers / 2026 Raw Maxx GDX Knight 16’x83″ 14k 32″ Sides Telescopic Dump Trailer
$11,395Price
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
GDX Knight – 16′ x 83″ BP Dump Trailer
2 5/16″ Ball Adjustable Coupler
8″ x 13 lbs I Beam Frame
Engineered I Beam Tongue
3″ Channel / 16″ OC
1 Side Wind Drop Leg Jack – 10,000 lbs
Tool Box with Pump, Battery & Charger
Inside Width: 83″ – Side Height: 32″
12G Formed Walls – Grade 50 9G Steel Floor
12G Thread Plate Steel Fenders
3-7/8″ x 1-13/16″ (ID) Stake Pockets
4 D-Rings (Welded Inside Corners)
3 Way Doors
6′ Slide-In Channel Ramps
Hydraulic – Power Up – Down
5 16 Cylinder Scissor Lift
Manual Tarp Kit
5 – 10 Ply ST235/80R16 Tires
Spring Suspension
2 – 7,000 lbs Axles With Brakes
3/8″ G70 Safety Chains
3M DOT Compliant Reflective Tape
All Weather Wiring Harness
Powder Coat Paint
5 Year Dexter Axle Warranty
3 Year Structural / 1 Year Paint
Telescopic Cylinder
The 2026 Raw Maxx GDXK16 14k Telescopic, located in Fayetteville, GA, is available new from our lot and ready to handle your toughest dumping tasks. Its robust 83″ x 13 lbs I Beam Frame and Engineered I Beam Tongue are designed for durability and long-lasting performance. With a 14,000 GVWR and 16-foot length, this dump trailer combines space and power, ensuring you can transport large loads effortlessly.
This model features a hydraulic system with Power Up – Down capabilities and a 5 16 cylinder scissor lift, optimizing your dumping operations with reliability and ease. The addition of a manual tarp kit and a tool box with pump, battery, and charger adds to its functionality, making it a practical choice for intensive use. Its shadow grey 12G formed walls and 9G steel floor are not only tough but also stylish, ensuring your trailer stands out while getting the job done.
Enhance your hauling capabilities with this top-of-the-line trailer. Visit us in Fayetteville, GA or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Fayetteville, GA |
| Stock Number: | 32226 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Shadow Grey |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
Additional Information
| VIN: | 3EVBD1624T1132226 |
| Stock Number: | 32226 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Raw Maxx |
| Model: | GDXK16 14k Telescopic |







