Trailers / 2026 Raw Maxx GDX Knight 14’x83″ 14k 32″ Sides Dump Trailer
$10,295
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
GDX Knight – 14′ x 83″ Dump Trailer
2 5/16″ Ball Adjustable Coupler
8″ x 13 lbs I Beam Frame
Engineered I Beam Tongue
3″ Channel / 16″ OC
1 Side Wind Drop Leg Jack – 10,000 lbs
Tool Box with Pump, Battery & Charger
Inside Width: 83″ – Side Height: 32″
12G Formed Walls – Grade 50 9G Steel Floor
12G Thread Plate Steel Fenders
3-7/8″ x 1-13/16″ (ID) Stake Pockets
4 D-Rings (Welded Inside Corners)
3 Way Doors
6′ Slide-In Channel Ramps
Hydraulic – Power Up – Down
Tilt Angle: 41°
5 16 Cylinder Scissor Lift
Manual Tarp Kit
5 – 10 Ply ST235/80R16 Tires
Spring Suspension
2 – 7,000 lbs Axles With Brakes
3/8″ G70 Safety Chains
3M DOT Compliant Reflective Tape
All Weather Wiring Harness
Powder Coat Paint
5 Year Dexter Axle Warranty
3 Year Structural / 1 Year Paint
The 2026 Raw Maxx GDXK14 14k, positioned in Tallahassee, FL, is a robust dump trailer that comes available new from our lot. This trailer is outfitted with a heavy-duty 8″ x 13 lbs I-beam frame and an engineered I-beam tongue, ensuring durability and a long service life. Its hydraulic power up and down capabilities and a strong 5 16 cylinder scissor lift make loading and unloading exceptionally efficient.
Designed to handle substantial loads, the GDXK14 features a 14,000 GVWR and twin 7,000 lbs axles with brakes, ideal for heavy hauling tasks. The 14′ x 83″ dimensions are complemented by 32″ high sides, providing ample space for large quantities of materials. Safety is prioritized with 3M DOT compliant reflective tape and a comprehensive wiring harness suited for all weather conditions, enhancing reliability and peace of mind during transport.
Finished in a sleek shadow grey with a powder coat paint for extra resilience against wear and tear, this trailer is not just practical but also stylish. Visit us in Tallahassee, FL or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Dump Trailer
| Location: | Tallahassee, FL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| VIN: | 3EVBD1424T1130074 |
| Stock Number: | 30074 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Raw Maxx |
| Model: | GDXK14 14k |
| Color: | Shadow Grey |
| Price: | 10295 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length (FT): | 14' or 168" |
| Width (FT): | 6.92' or 83" |




