Trailers / 2026 Nationcraft 8.5’x24′ 10k 7′ Interior Height Cargo / Enclosed Trailer
$8,995
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
8.5′ Up To 24′ Standard Features Procraft Model:
16″ On Center Tubing Cross Members,
24″ On Center Roof Members,
16″ On Center Sidewalls,
2 5/16″ Coupler,
5000lb A- Frame Jack w/ Sand Foot,
6′ Steel Tube M.F. w/ 2X2 Tube CXM’s,
36″ Side Door w/ Flushlock,
.030 Aluminum Metal,
Semi-Screwless Exterior,
Interior Height 78″ (6’6″),
3/4″ Plywood Floor,
3/8″ Plywood Walls
(1) 3′ Strip Light 14′-18′,
(2) 3′ Strip Light 20′ & Up.
ST205 15″ Radial Tires (Silver Rims),
ATP Fenders,
Galvalume Roof,
Non Powered Roof Vent,
V-Nose w/ 24″ Stoneguard,
5200# Drop Leaf Spring Axle W/E.B.
w/ 60″ Extended Triple Tube Tongue & EZ Lube Hubs,
7 Way Bargman Plug
Heavy Duty Ramp Rear Door w/ Aluminum Handle,
Strip Taillights Reverse
Loading Light Above Rear
(4) 5000# D Rings, ATP Stepwell
16′ & 18′-2′ Beavertail/ 20′ & Up: 4’Beavertail
.030 METAL EXTERIOR WHITE
7′ INTERIOR HEIGHT
5200 LB DROP SPRING
8.5 WIDE W/ E.B
The 2026 Nationcraft NC8524 10k 7′ in Montgomery, AL is available new from our lot, providing a reliable solution for your hauling needs. This cargo/enclosed trailer is designed with durability in mind, featuring a sturdy frame of 16” on-center tubing cross members and a robust 5200 lb drop spring axle. Its 24-foot length and 8.5-foot width ensure ample space, making it perfect for transporting large items securely.
With features like a heavy-duty ramp rear door and a 7’ interior height, loading and unloading are made easy and efficient. The semi-screwless exterior and .030 aluminum metal construction enhance its overall durability and ease of maintenance. Additionally, safety and convenience are prioritized with the inclusion of strip taillights and a non-powered roof vent, designed to provide ventilation during transit.
This trailer is not just about strength and space; it’s also crafted for comfort and usability. Visit us in Montgomery, AL or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Cargo/Enclosed Trailer
| Location: | Montgomery, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Cargo/Enclosed Trailer |
| VIN: | 7PVBC2423TD017948 |
| Stock Number: | 17948 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Nationcraft |
| Model: | NC8524 10k 7' |
| Color: | White |
| Price: | 8995 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5000 lbs |
| Length (FT): | 24' or 288" |
| Width (FT): | 8.5' or 102" |
| Date: | 2026-01-29 |







