Trailers / 2026 Nationcraft 8.5’x24′ 10k 7′ Interior Height Cargo / Enclosed Trailer
$9,349
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
8.5′ Up To 24′ Standard Features Procraft Model:
16″ On Center Tubing Cross Members,
24″ On Center Roof Members,
16″ On Center Sidewalls,
2 5/16″ Coupler,
5000lb A- Frame Jack w/ Sand Foot,
6′ Steel Tube M.F. w/ 2X2 Tube CXM’s,
36″ Side Door w/ Flushlock,
.030 Aluminum Metal,
Semi-Screwless Exterior,
Interior Height 78″ (6’6″),
3/4″ Plywood Floor,
3/8″ Plywood Walls
(1) 3′ Strip Light 14′-18′,
(2) 3′ Strip Light 20′ & Up.
ST205 15″ Radial Tires (Silver Rims),
ATP Fenders,
Galvalume Roof,
Non Powered Roof Vent,
V-Nose w/ 24″ Stoneguard,
5200# Drop Leaf Spring Axle W/E.B.
w/ 60″ Extended Triple Tube Tongue & EZ Lube Hubs,
7 Way Bargman Plug
Heavy Duty Ramp Rear Door w/ Aluminum Handle,
Strip Taillights Reverse
Loading Light Above Rear
(4) 5000# D Rings, ATP Stepwell
16′ & 18′-2′ Beavertail/ 20′ & Up: 4’Beavertail
.030 METAL EXTERIOR BLACK
7′ INTERIOR HEIGHT
5200 LB DROP SPRING
The 2026 Nationcraft NC8524 10k 7′ in Bessemer, AL is available new from our lot, crafted for those who demand both robustness and functionality in a cargo trailer. This model features a durable .030 aluminum metal semi-screwless exterior, a heavy-duty ramp rear door with an aluminum handle, and a V-nose with a 24″ stoneguard that enhances its aerodynamic efficiency while protecting your cargo.
Designed with convenience in mind, it includes a 36″ side door with flush lock, rich in space with a 7′ interior height and equipped with 3/4″ plywood flooring and 3/8″ plywood walls for secure, stable transport of your items. The dual 5200 lb drop spring axles ensure a smooth towing experience, and the trailer’s well-thought-out lighting system featuring strip taillights and a loading light above the rear door increases safety during operations.
Whether for business needs or personal use, this trailer is engineered to deliver. Visit us in Bessemer, AL or call to check availability and see how the 2026 Nationcraft NC8524 10k 7′ can meet your hauling needs.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Cargo/Enclosed Trailer
| Location: | Bessemer, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Cargo/Enclosed Trailer |
| VIN: | 7PVBC2424TD017960 |
| Stock Number: | 17960 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Nationcraft |
| Model: | NC8524 10k 7' |
| Color: | Black |
| Price: | 9349 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5000 lbs |
| Length (FT): | 24' or 288" |
| Width (FT): | 8.5' or 102" |
| Date: | 2026-02-19 |






