Trailers / 2026 Nationcraft 7’x14′ 7k Cargo / Enclosed Trailer
$5,549
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
7′ TA Standard Features-Procraft Model:
16″ On Center Tubing Cross Members.
24 On Center Roof Members,
16″ On Center Sidewalls.
2 5/16″ Coupler,
5000lb A-Frame Jack w/ Sand Foot,
36″ Side Door w/ Flushlock.
.030 Aluminum Metal,
Semi-Screwless Exterior,
Interior Height 75″ (6’3″),
3/4″ Plywood Floor,
3/8″ Plywood Walls
(1) 3′ Strip Light,
ST205 15″ Radial Tires (Silver Rims).
ATP Fenders,
Galvalume Roof.
Plastic Side Wall Vents.
V-Nose w/ 24″ Stoneguard,
3500# Drop Leaf Spring Axle W/E.B.,
7 Way Bargman Plug,
EZ Lube Hubs.
Ramp Rear Door w/ Aluminum Handle,
Strip Taillights-Reverse.
Loading Light Above Rear.
16′ & Up (4) 5000# D Rings
**Models up to 14′: 4″ Steel Tube M.F w/2×2 Tube CXM’s
**Models 16′ & Up: 6″ Steel Tube M.F. w 2×2 Tube CXM’s
ACP POLY CHARCOAL
The 2026 Nationcraft NC714 7k, now available in Fayetteville, GA, presents a robust choice for those in need of a reliable cargo/enclosed trailer. This new model comes in a sleek Charcoal Gray finish, ensuring it looks as professional as the work you do. Its construction includes a 16″ on-center tubing cross members and 24″ on-center roof members, paired with ACP poly for durability and a semi-screwless exterior for a clean finish.
Efficiency meets functionality as the trailer boasts a 36″ side door with flushlock, easing your loading and unloading processes. The interior height of 75″ (6’3″), alongside 3/4″ plywood floors and 3/8″ plywood walls, offers ample space and security for your cargo. Additionally, the dual 3500# drop leaf spring axles and EZ lube hubs enhance towing ease and maintenance, complemented by a 5000lb A-frame jack with a sand foot for stable parking.
Whether you’re hauling equipment or storing goods, the Nationcraft NC714 7k is equipped to meet your needs. Visit us in Fayetteville, GA or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Cargo/Enclosed Trailer
| Location: | Fayetteville, GA |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Cargo/Enclosed Trailer |
| VIN: | 7PVBE142XTD019958 |
| Stock Number: | 19958 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Nationcraft |
| Model: | NC714 7k |
| Color: | Charcoal Gray |
| Price: | 5549 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length (FT): | 14' or 168" |
| Width (FT): | 7' or 84" |
| Date: | 2026-02-17 |






