Trailers / 2026 Nationcraft 7’x14′ 7k Cargo / Enclosed Trailer
$5,895
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
Standard Features:
2″ x 4″ 11GA Steel Tube Main Frame
2″ x 2″ 16GA Steel Tube Cross Members
Interior Height 75″ (6’3″)
16″ On Center Tubing Cross members
24″ On Center Roof Members
16″ On Center Sidewalls
V-Nose w/ 24″ Stoneguard
36″ x 67″ Side Door w/ Flushlock
Ramp Rear Door w/Aluminum Handle
3,500lb Drop Leaf Spring Axle W/E.B.
E-Z Lube Hubs
2 5/16″ 14,000lb Coupler
5,000lb A-Frame Jack w/Sand Foot
3/4″ Plywood Floor
3/8″ Plywood Walls
.080 Aluminum Panel
Semi-Screwless Exterior
ATP Fenders
Galvalume Roof
Plastic Side Wall Vents
7 Way Bargman Plug
(1) 3′ Strip light
Strip Taillights-Reverse
Loading Light Above Rear
ST 205/75R15 15″ Radial Tires (Steel Wheel)
ACP POLY SILVER
The 2026 Nationcraft NC714 7k, available new from our lot in Panama City, FL, offers unmatched durability and functionality for all your cargo needs. Its robust 2″ x 4″ 11GA steel tube main frame and 2″ x 2″ 16GA steel tube cross members ensure it can handle the rigors of frequent use. With a total length of 14 feet and a width of 7 feet, this trailer features a spacious interior height of 75 inches, making loading and unloading a breeze.
This enclosed trailer is enhanced with a V-nose design and a 24″ stoneguard, which helps in reducing wind drag while protecting your cargo during transit. The ramp rear door with an aluminum handle provides easy and secure access, while the 3,500lb drop leaf spring axle with E-Z Lube hubs and radial tires ensures smooth towing. The semi-screwless exterior and galvalume roof add to its sleek, maintenance-friendly design.
For professionals seeking a reliable and stylish solution for transporting goods, the 2026 Nationcraft NC714 7k is an excellent choice. Visit us in Panama City, FL or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Cargo/Enclosed Trailer
| Location: | Panama City, FL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Cargo/Enclosed Trailer |
| VIN: | 7PVBE1426TD019939 |
| Stock Number: | 19939 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Nationcraft |
| Model: | NC714 7k |
| Color: | Silver Frost |
| Price: | 5895 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length (FT): | 14' or 168" |
| Width (FT): | 7' or 84" |
| Date: | 2026-02-17 |





