Trailers / 2026 Horizon Trailers EZ7 14’x83″ 14k BP Dump Trailer
$9,995
$9,650
$345
$9,650
$345
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
Standard Features
Weight Ratings
- GVWR: 14,000 lbs
Tongue & Chassis
- Tongue: 8″ I-Beam (13 lbs/ft)
- Toolbox: Mega Lockable Toolbox houses Battery & Pump (w/ Extra Storage)
- Coupler: Adjustable Demco EZ Latch 2-5/16″ BP Coupler (21,000 lbs)
- Jack: 1 Side Wind Spring Loaded Drop Jack Leg (12,000 lbs)
- Safety Chains: 3/8″ Grade 70 Safety Chain w/ Clevis Hook (2 each)
- Spare: Weld On Spare Tire Mount
- Main Frame: 8″ I-Beam (13 lbs/ft)
Dump Bed
- Bed Width: 83″
- Top Rail Width: 83″
- Flooring: 9ga. Steel Bed
- Frame: 2″ x 4″ x 11ga. Tubing
- Crossmembers: 3″ Channel (3.50 lbs/ft) 16″ Spacing
- D-Rings: 4 D-Rings Welded Inside Box
- Sides: 19″ High, 12ga Rounded Steel
- Gate: 3 Way Door – Spreader Gate
- Ramps: Ramp Pockets w/ 6′ 4″ Long Slide In 3″ Channel Ramps (4,000 lbs wheel rating each only over area of 12″ or more)
- Tarp: Manual Tarp Kit
Lift System
- Hoist 12′, 14′ Dump: 5″ x 16″ Single Push Cylinder (15,000 lbs)
- Hoist 16′ Dump: 5″ x 21″ Single Push Cylinder (15,000 lbs)
- Hydraulic Pump: KTI 12V Hydraulic Pump, 2 Button Hydraulic (Power Up / Power Down)
Running Gear
- Tires: ST235/80R16 10 Ply Singles (3,520 lbs)
- Rims: 16″ Black Mod Wheels
- Axles: 2 – 7K Lippert Electric Brake EZ Lube Spring Axles
- Suspension: Spring
Electrical and Lighting
- Battery: 1 – Interstate 27 Deep Cycle Battery
- Lights: DOT Approved Tecniq LED Lights
Finish
- Paint: 6 Stage Powdercoat
8″ Integrated Wood Extension Brackets
The 2026 Horizon Trailers EZ714, available in Fayetteville, GA, is a robust dump trailer designed to handle your toughest tasks with ease. This new model comes in a striking military green and features a 14,000 lbs GVWR with dual 7K Lippert Electric Brake EZ Lube Spring Axles for optimal stability and control. The 83″ wide and 14′ long dump bed, crafted from durable 9ga. steel, is perfect for hauling large loads, while the manual tarp kit ensures your cargo is protected in all conditions.
This trailer boasts a powerful KTI 12V hydraulic pump and a 5″ x 16″ single push cylinder for efficient loading and unloading. Safety is paramount with DOT-approved Tecniq LED lighting and a 3/8″ Grade 70 safety chain with clevis hook. The adjustable Demco EZ Latch coupler and mega lockable toolbox, which houses the battery and pump with additional storage, add convenience and security to your towing experience.
Whether you’re looking to transport heavy materials for construction or manage waste for a large project, the Horizon Trailers EZ714 is up to the challenge. Visit us in Fayetteville, GA or call to check availability and see how this trailer can meet your needs.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Dump Trailer
$9,650
$345
| Location: | Fayetteville, GA |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| VIN: | 3H7BD1422TR015605 |
| Stock Number: | 15605 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Horizon Trailers |
| Model: | EZ714 |
| Color: | Military Green |
| Price: | 9995 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length (FT): | 14' or 168" |
| Width (FT): | 6.92' or 83" |
| Date: | 2026-02-02 |




