Trailers / 2026 Horizon Trailers ETZ 83″x20′ 14k Tilt Equipment Trailer
$9,395
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
2 – 7k Lippert Electric Brake Oil Bath Torsion Axles
Indeck storage box
WEIGHT RATINGS
GAWR: 7,000 lbs
GVWR: 14,000 lbs
PAINT TYPE: Powdercoat
PREP: Steel Grit Blasted
WARRANTY
AXLE WARRANTY: 11 Year Lippert Torsion Axle Warranty
TRAILER WARRANTY: Three (3) Year Frame/One (1) Year Parts Warranty
TONGUE
TONGUE TYPE: 8″ I-Beam (13 lbs/ft)
SPARE: Weld On Spare Tire Mount
STANDARD COUPLER: Adjustable Demco EZ Latch 2-5/16″ BP Coupler
FRONT JACK: 1 Side Wind Spring Loaded Drop Jack Leg (12,000 lbs)
TOOLBOX BP: Mega Lockable Toolbox Bp
SAFETY SYSTEM
BREAKAWAY SYSTEM: 2382 Brightway Group Electric Breakaway Kit
SAFETY CHAINS: 3/8″ Grade 70 Safety Chain w/Clevis Hook (2 each)
CHASSIS/FRAME
MAIN FRAME: 8″ I-Beam (13 lbs/ft)
DECK/BED
FLOORING: Pine Lumber Floor
FRAME: 2″ x 5″ x 7ga. Tubing Bed Frame (Tilt)
CROSSMEMBERS: 3″ Channel (3.50 lbs/ft) 16″ Spacing
TILT: Tilt Deck
TILT ANGLE: 13°
DECK FRAME: Fabricated 1/4″ Diamond Plate
D-RINGS: 2 – D-Rings In Between Fenders
FRONT SHIELD: Front 2′ High Steel Rock Guard
STAKE POCKETS: 1,5/8″ x 3,5/8″ (ID) Stake Pockets (Spaced At 24″)
FENDERS: 14ga. Diamond Plate Steel Fenders
TILT SYSTEM/HYDRAULICS
SYSTEM: Gravity Up / Down
CYLINDER: 1 – 3″ x 16″ Cylinder
TANK: Large Reservoir
VALVE: 3 Way Valve Control
RUNNING GEAR/TIRES
TYPE: Radial Tires
SIZE: ST235/80R16
PLY: 10
RATING: 3,520 lbs
RIMS: 16″ Black Mod Wheels
SUSPENSION
AXLE TYPE: 2 – 7k Lippert Electric Brake EZ Lube Torsion Axles
BOLT PATTERN: 8 On 6.5″
AXLE COUNT: 2
SUSPENSION TYPE: Torsion
AXLE WARRANTY: 11 Year Lippert Torsion Axle Warranty
ELECTRICAL AND LIGHTING/BATTERY AND CHARGING
WIRING HARNESS: All-Weather Wiring Harness (7-Way RV)
FRAME WIRING: Double Insulated Wiring Harness
LIGHTING
LIGHTS: DOT Approved Tecniq LED Lights
SAFETY
REFLECTIVE TAPE: 3M Dot Compliant Reflective Tape
The 2026 Horizon Trailers ETZ 83″x20′ 14k, now available new from our lot in Ozark, AL, is designed to meet the demands of any professional needing robust transport solutions. Featuring a powder-coated finish and a solid 8″ I-Beam frame, this tilt trailer ensures durability and resilience under tough conditions. Its substantial GVWR of 14,000 lbs supported by two 7k Lippert Electric Brake Oil Bath Torsion Axles offers reliable performance and ease of maintenance.
Functionality merges with convenience in this trailer, which includes a pine lumber floor and a 13° tilt angle for easy loading and unloading of equipment. The added security of DOT Approved Tecniq LED lighting and 3M Dot Compliant Reflective Tape enhances visibility and safety on the road. Indeck storage and a large, lockable toolbox make organizing tools and accessories straightforward, keeping them secure during transit.
For those in Ozark, AL looking for a capable and well-equipped trailer, the Horizon Trailers ETZ 83″x20′ 14k is an excellent choice. Visit us in Ozark, AL or call to check availability and see how this trailer can support your hauling needs.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Tilt Trailer
| Location: | Ozark, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| VIN: | 3H7BT2028TR017633 |
| Stock Number: | 17633 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Horizon Trailers |
| Model: | ETZ 83"x20' 14k |
| Color: | Gray |
| Price: | 9395 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length (FT): | 20' or 240" |
| Width (FT): | 6.92' or 83" |
| Date: | 2026-02-18 |






