Trailers / 2026 Raw Maxx LTX 14’x83″ 20k 4′ Sides Gooseneck Dump Trailer
$20,649
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
LTX – 14′ x 83″ GN Dump Trailer
2-5/16” Ball 25,000 lbs Square Coupler
10″ x 15 lb I-beam Frame
3″ Channel / 16″ OC
2 Side Wind Drop Leg Jacks – 10,000 lbs
Inside Width: 83″ – Side Height: 24″
10G Formed Walls – Grade 50 8G Steel Floor
12G Thread Plate Steel Fenders
3-7/8″ x 1-13/16″ (ID) Stake Pockets
4 D-Rings (Welded Inside Corners)
3 Way Doors
6′ Slide-In Channel Ramps
Front Tool Box: Between Risers
Grade 50, One-Piece Gooseneck
Hydraulic – Power Up – Down
6 20 Cylinder on 14′ & 16′
Manual Tarp Kit
4 – 18 Ply ST235/75R17.5 Tires
Torsion Suspension
2 – 10,000 lbs Axles With Brakes
3/8″ G70 Safety Chains
3M DOT Compliant Reflective Tape
All Weather Wiring Harness
Powder Coat Paint
5 Year Dexter Axle Warranty
3 Year Structural / 1 Year Paint
Spare – 18Ply Tire 235/75/R17.5 – Single Wheel
Dual 12,000 Lbs. Hydraulic Jacks
Color Trim Post
44″ High Sides ( 14′ Trailer )
The 2026 Raw Maxx LTX14 GN 20K 4′ in Ozark, AL is the robust gooseneck dump trailer you need for tough jobs. Available new from our lot, this trailer boasts a 10″ x 15 lb I-beam frame for unmatched strength and durability. The hydraulic power up and down lift system ensures ease of operation for all your dumping needs, and with a 20,000 lbs Gross Vehicle Weight Rating, it’s ready to handle heavy loads.
Efficiency meets safety with features like dual 12,000 lbs hydraulic jacks and a manual tarp kit to secure your cargo. Transportation is streamlined thanks to its 6′ slide-in channel ramps and torsion suspension system. The trailer is dressed in a sleek Mid-Knight Black powder coat paint, which not only looks good but provides an additional layer of durability against the elements.
Perfect for hauling, construction, or any heavy-duty task, the Raw Maxx LTX14 offers reliability and performance. Visit us in Ozark, AL or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Gooseneck Dump Trailer
| Location: | Ozark, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Gooseneck Dump Trailer |
| VIN: | 3EVGD1420T1132295 |
| Stock Number: | 32295 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Raw Maxx |
| Model: | LTX14 GN 20K 4' |
| Color: | Mid-Knight Black |
| Price: | 20649 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length (FT): | 14' or 168" |
| Width (FT): | 6.92' or 83" |
| Date: | 2026-04-03 |






