Trailers / 2026 Raw Maxx LTX 16’x83″ 20k 3′ Sides Gooseneck Dump Trailer
$21,095
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
LTX – 16′ x 83″ GN Dump Trailer
2-5/16” Ball 25,000 lbs Square Coupler
10″ x 15 lb I-beam Frame
3″ Channel / 16″ OC
2 Side Wind Drop Leg Jacks – 10,000 lbs
Inside Width: 83″ – Side Height: 36″
10G Formed Walls – Grade 50 8G Steel Floor
12G Thread Plate Steel Fenders
3-7/8″ x 1-13/16″ (ID) Stake Pockets
4 D-Rings (Welded Inside Corners)
3 Way Doors
6′ Slide-In Channel Ramps
Front Tool Box: Between Risers
Grade 50, One-Piece Gooseneck
Hydraulic – Power Up – Down
6 20 Cylinder on 14′ & 16′
Manual Tarp Kit
4 – 18 Ply ST235/75R17.5 Tires
Torsion Suspension
2 – 10,000 lbs Axles With Brakes
3/8″ G70 Safety Chains
3M DOT Compliant Reflective Tape
All Weather Wiring Harness
Powder Coat Paint
5 Year Dexter Axle Warranty
3 Year Structural / 1 Year Paint
Spare – 18Ply Tire 235/75/R17.5 – Single Wheel
Dual 12,000 Lbs. Hydraulic Jacks
Color Trim Post
36″ High Sides ( 16′ Trailer )
The 2026 Raw Maxx LTX16 GN 20K 3′ in Ozark, AL is an epitome of robust engineering, designed for those who need a reliable gooseneck dump trailer. This new model comes with a deep cobalt blue finish that stands out, and features like a 10″ x 15 lb I-beam frame and 36″ high sides crafted from 10G formed walls with a Grade 50 8G steel floor, ensuring durability and capacity for heavy-duty use.
Efficiency is key with its dual 12,000 lbs. hydraulic jacks and a comprehensive hydraulic system that allows for power up and down operations, simplifying your workload. The trailer is equipped with 4 D-rings for secure transportation and 6′ slide-in channel ramps for easy loading and unloading. Safety and longevity are bolstered by 3M DOT compliant reflective tape and a powder coat paint finish, accompanied by a 3-year structural and 1-year paint warranty for added peace of mind.
Available new from our lot, the Raw Maxx LTX16 GN 20K 3′ is ready to enhance your towing experience. Visit us in Ozark, AL or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Gooseneck Dump Trailer
| Location: | Ozark, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Gooseneck Dump Trailer |
| VIN: | 3EVGD1626T1132363 |
| Stock Number: | 32363 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Raw Maxx |
| Model: | LTX16 GN 20K 3' |
| Color: | Cobalt Blue |
| Price: | 21095 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 20000 lbs |
| GAWR: | 10000 lbs |
| Length (FT): | 16' or 192" |
| Width (FT): | 6.92' or 83" |
| Date: | 2026-04-03 |






