Trailers / 2026 Nationcraft 7’x16′ 7k 7′ Interior Cargo / Enclosed Trailer
$6,895
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
2″ x 6″ 11GA Steel Tube Main Frame
2″ x 2″ 16GA Steel Tube Cross members
Interior Height 75″ (6′ 3″)
16″ On Center Tubing Cross members
24″ On Center Roof Members
16″ On Center Sidewalls
V-Nose w/ 24″ Stoneguard
36″ X 67″ Side Door w/ Flushlock
Ramp Rear Door w/Aluminum Handle
3,500 lb Drop Leaf Spring Axle W/E.B.
E-Z Lube Hubs
2 5/16″ 15,000lb Coupler
5000lb A-Frame Jack w/ Sand Foot
(4) 5000# D-Rings
3/4″ Plywood Floor
3/8″ Plywood Walls
.080 Aluminum Panel
Semi-Screwless Exterior
Plastic Side Wall Vents
ATP Fenders
(1) 3′ Strip light
Galvalume Roof
7 Way Bargman Plug
Strip Taillights-Reverse
Loading Light Above Rear
ST 205/75R15 15″ Radial Tires (Steel Wheel)
ACP POLY INDIGO BLUE
7′ INTERIOR HEIGHT
The 2026 Nationcraft NC716 7k 7′ enclosed cargo trailer, now available in Robertsdale, AL, is ideal for those in need of secure, spacious transport solutions. Coated in a striking Indigo Blue, this trailer features a robust 2″ x 6″ 11GA steel tube main frame, ensuring durability for all your hauling needs. Its 7′ interior height and 16′ length provide ample space, while the V-Nose design with a 24″ stoneguard offers additional protection and efficiency in towing.
Effortless loading and unloading are guaranteed with the ramp rear door equipped with an aluminum handle, complemented by a 36″ X 67″ side door with flush lock for easy access. The trailer’s safety and handling are enhanced by 3,500 lb drop leaf spring axles with E-Z Lube hubs, and it rides smoothly on ST 205/75R15 15″ radial tires. Interior features like the 3/4″ plywood floor and 3/8″ plywood walls ensure your cargo stays secure, supported by four 5000# D-Rings for tying down equipment.
This trailer is not just a purchase, but an investment in reliability. Available new from our lot, it promises to be a valuable addition to your fleet or personal assets. Visit us in Robertsdale, AL or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Cargo/Enclosed Trailer
| Location: | Robertsdale, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Cargo/Enclosed Trailer |
| VIN: | 7PVBE1623TD020222 |
| Stock Number: | 20222 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Nationcraft |
| Model: | NC716 7k 7' |
| Color: | Indigo Blue |
| Price: | 6895 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length (FT): | 16' or 192" |
| Width (FT): | 7' or 84" |
| Date: | 2026-02-17 |




