Trailers / 2026 Nationcraft 7’x14′ 7k Double Door Cargo / Enclosed Trailer
$5,495
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
Standard Features:
2″ x 4″ 11GA Steel Tube Main Frame
2″ x 2″ 16GA Steel Tube Cross Members
Interior Height 75″ (6’3″)
16″ On Center Tubing Cross members
24″ On Center Roof Members
16″ On Center Sidewalls
V-Nose w/ 24″ Stoneguard
36″ x 67″ Side Door w/ Flushlock
Ramp Rear Door w/Aluminum Handle
3,500lb Drop Leaf Spring Axle W/E.B.
E-Z Lube Hubs
2 5/16″ 14,000lb Coupler
5,000lb A-Frame Jack w/Sand Foot
3/4″ Plywood Floor
3/8″ Plywood Walls
.080 Aluminum Panel
Semi-Screwless Exterior
ATP Fenders
Galvalume Roof
Plastic Side Wall Vents
7 Way Bargman Plug
(1) 3′ Strip light
Strip Taillights-Reverse
Loading Light Above Rear
ST 205/75R15 15″ Radial Tires (Steel Wheel)
ACP POLY SILVER
REAR DOUBLE DOOR ILO RAMP
The 2026 Nationcraft NC714 7k DD, available new from our lot in Dothan, AL, is a top-tier cargo/enclosed trailer that promises durability and functionality. With a robust 2″ x 4″ 11GA steel tube main frame and 2″ x 2″ 16GA steel tube cross members, this trailer is built to handle significant loads with ease. Its 7,000 GVWR and dual 3,500lb drop leaf spring axles ensure smooth handling, even when fully loaded, making it perfect for both personal and commercial use.
Style meets functionality in this trailer’s design, featuring a sleek Silver Frost finish and a practical V-nose with a 24″ stoneguard that enhances aerodynamics and protects your cargo. The spacious interior, standing 6’3″ tall and stretching 14 feet in length, is lined with 3/4″ plywood flooring and 3/8″ plywood walls, providing a sturdy and secure environment for transportation. Additionally, the inclusion of a 36″ x 67″ side door with flush lock and the double rear doors (instead of a ramp) offer convenient access for loading and unloading.
The Nationcraft NC714 7k DD is equipped with modern amenities such as E-Z lube hubs, 15″ radial tires, and advanced lighting features including strip taillights and a loading light above the rear. This model’s commitment to quality and user convenience makes it an excellent choice for your hauling needs. Visit us in Dothan, AL or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Cargo/Enclosed Trailer
| Location: | Dothan, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Cargo/Enclosed Trailer |
| VIN: | 7PVBE1422TD019873 |
| Stock Number: | 19873 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Nationcraft |
| Model: | NC714 7k DD |
| Color: | Silver Frost |
| Price: | 5495 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length (FT): | 14' or 168" |
| Width (FT): | 7' or 84" |
| Date: | 2026-02-17 |






