Trailers / 2026 Raw Maxx LPX 16’x83″ 14k Telescopic Dump Trailer
$11,695
$11,350
$345
$11,350
$345
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
LPX – 16′ x 83″ Telescopic Dump Trailer
2 5/16” Ball Adjustable Coupler
8″ x 13 lbs I Beam Frame
Engineered I Beam Tongue
3″ Channel / 16″ OC
1 Side Wind Drop Leg Jack – 10,000 lbs
Tool Box with Pump, Battery & Charger
Inside Width: 83″ – Side Height: 22″
10G Formed Walls – Grade 50 8G Steel Floor
12G Thread Plate Steel Fenders
3-7/8″ x 1-13/16″ (ID) Stake Pockets
4 D-Rings (Welded Inside Corners)
3 Way Doors
6′ Slide-In Channel Ramps
Hydraulic – Power Up – Down
144″ Cylinder on 16′
Manual Tarp Kit
5 – 10 Ply ST235/80R16 Tires
Spring Suspension
2 – 7,000 lbs Axles With Brakes
3/8″ G70 Safety Chains
3M DOT Compliant Reflective Tape
All Weather Wiring Harness
Powder Coat Paint
5 Year Dexter Axle Warranty
3 Year Structural / 1 Year Paint
The 2026 Raw Maxx LPX, located in Bessemer, AL, is a robust 16′ x 83″ 14k Dump Trailer that’s available new from our lot. Its shadow grey finish not only looks sleek but is also incredibly durable. With a structure supported by an 8″ I-Beam frame and engineered I-Beam tongue, this trailer promises longevity and resistance against the toughest loads and conditions.
This model includes a high-capacity hydraulic system with a 120″ telescopic cylinder, power-up and down capabilities, and a manual tarp kit, ensuring effortless operation and maintenance. The inclusion of 4 D-rings welded inside provides secure attachment points for your cargo, while the 6′ slide-in channel ramps offer easy loading and unloading. Safety is enhanced with 3M DOT compliant reflective tape and all-weather wiring harness, making it a reliable choice for hauling heavy loads.
For those interested in a high-performance dump trailer that combines style with functionality, the 2026 Raw Maxx LPX is an ideal choice. Visit us in Bessemer, AL or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Dump Trailer
$11,350
$345
| Location: | Bessemer, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| VIN: | 3EVBD1627T1130860 |
| Stock Number: | 30860 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Raw Maxx |
| Model: | LPX - 16' x 83" 14k Dump Trailer |
| Color: | Shadow Grey |
| Price: | 11695 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length (FT): | 16' or 192" |
| Width (FT): | 6.92' or 83" |
| Date: | 2026-02-19 |





