Trailers / 2026 Raw Maxx GDX 16’x83″ 14k 19″ Sides Dump Trailer
$9,795
$8,995
$800
$8,995
$800
Unit details
See us for a complete list of features and available options for this stock number! Description below may contain factory standard features and specifications which are not available and are subject to change.
GDX – 16′ x 83″ BP Dump Trailer
2 5/16″ Ball Adjustable Coupler
8″ x 13 lbs I Beam Frame
Engineered I Beam Tongue
3″ Channel / 16″ OC
1 Side Wind Drop Leg Jack – 10,000 lbs
Tool Box with Pump, Battery & Charger
Inside Width: 83″ – Side Height: 19″
12G Formed Walls – 10G Steel 50 Floor
12G Thread Plate Steel Fenders
3-7/8″ x 1-13/16″ (ID) Stake Pockets
4 D-Rings (Welded Inside Corners)
3 Way Doors
6′ Slide-In Channel Ramps
Hydraulic – Power Up – Down
5 16 Cylinder Scissor Lift
Manual Tarp Kit
4 – 10 Ply ST235/80R16 Tires
Spring Suspension
2 – 7,000 lbs Axles With Brakes
3/8″ G70 Safety Chains
3M DOT Compliant Reflective Tape
All Weather Wiring Harness
Powder Coat Paint
5 Year Dexter Axle Warranty
3 Year Structural / 1 Year Paint
The 2026 Raw Maxx GDX16 14k, available in Bessemer, AL, is the ultimate solution for your heavy-duty hauling needs. This brand-new dump trailer, with its robust 8″ x 13 lbs I-Beam frame and Engineered I-Beam tongue, assures durability and a long-lasting service life. Featuring a 16′ x 83″ body and 19″ high sides made of 10G steel, it is designed to handle up to 14,000 lbs GVWR, making it perfect for both commercial and personal use.
Efficiency meets functionality with its hydraulic power up/down scissor lift and a convenient tool box that includes a pump, battery, and charger. Safety and ease of operation are enhanced by 4 D-Rings for secure cargo management and 6′ slide-in channel ramps for easy loading. The trailer’s manual tarp kit and powder coat paint finish not only add to its longevity but also ensure that your loads are protected in all weather conditions.
Discover the strength and versatility of the Raw Maxx GDX16 14k in person. Visit us in Bessemer, AL or call to check availability.
Contact us for a complete list of features and available options for this stock number! Description may contain factory features and specifications which are not available and are subject to change.
Trailer World
Dump Trailer
$8,995
$800
| Location: | Bessemer, AL |
| Status: | available |
| Condition: | New |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| VIN: | 3EVBD1624T1130749 |
| Stock Number: | 30749 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Raw Maxx |
| Model: | GDX16 14k |
| Color: | Jet Black |
| Price: | 9795 |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Length (FT): | 16' or 192" |
| Width (FT): | 6.92' or 83" |
| Date: | 2026-02-04 |






